Twój instalator na wyciągnięcie ręki - zadwoń: +48 883 368 280

10 marca 2017

Ogrzewanie podłogowe z uwagi na swoją charakterystykę wymaga stosowania materiałów o określonej specyfikacji zarówno w trakcie jego montażu, jak i na etapie wykonywania wylewek oraz posadzek. 

Posadzki w naszym domu możemy wykonać z różnych materiałów, mających zarówno dobre jak i złe przewodnictwo cieplne oraz znoszące dobrze lub nieco gorzej zmiany temperatur. Decydując się na ogrzewanie podłogowe, musimy być świadomi, że tym samym narzucamy sobie pewne wymogi co do materiałów z jakich będziemy wykonywać posadzki.

Najlepsze materiały na posadzki z ogrzewaniem podłogowym to materiały o niskiej izolacyjności termicznej i dużej gęstości, czyli wszelkiego rodzaju ceramika, gresy i kamienie. O ile w korytarzach, wiatrołapach, piwnicach, pomieszczeniach kuchennych i łazienkach nie stanowi to większego problemu, są pomieszczenia w których inwestorzy nie wyobrażają sobie innych posadzek niż wykonanych z materiałów drewnianych lub drewnopodobnych (sypianie, pokoje dziecięce, garderoby, salony itp.)

Przy zastosowaniu materiałów drewnopochodnych uzyskanie efektu w postaci wydajnie funkcjonującej podłogówki nieco się komplikuje. W sytuacji, gdy wykorzystujemy materiały z litego drewna przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na stabilność (podatność na skurcze pod wpływem różnicy temperatur) danego gatunku oraz jego przewodnictwo cieplne. 

Podstawową cechą odpowiedniego surowca jest jak zwykle jak najwyższa gęstość. W związku z powyższym, rodzimymi gatunkami o najlepszym przewodnictwie cieplnym są wszelkiego rodzaju dęby (0,20 W/m2), klony (0,17 W/m2), drzewa owocowe (ok. 0,17 W/m2), buki (0,16 W/m2). 

Oprócz przewodnictwa ważny jest również rodzaj obróbki, jakiemu poddany został wybrany surowiec. Najkorzystniejsze są posadzki układane w litych systemach, takie jak parkiety, mozaiki, klepki, bruk drewniany. Warto również stosować elementy wielowarstwowe z drewna klejonego (kilkakrotnie wyższa odporność na odkształcenia). Bardzo ważnym czynnikiem jest również odpowiednia grubość drewnianej posadzki.

Posadzkę na podłogówce można również wykonywać z paneli laminowanych, o ile ich producent dopuszcza taką możliwość. Zarówno w przypadku zastosowania paneli, jak i wszelkiego rodzaju drewnianych parkietów, klepek, bruków zawsze lepsze przewodnictwo cieplne uzyskamy w sytuacji, gdy przymocujemy do szlichty za pomocą specjalnych klejów poliuretanowych lub ich hybryd. Kleje te również zapewniają odpowiednią elastyczność w momencie „pracy” posadzki na skutek różnicy temperatur.

Powrót

Oszczędne ogrzewanie Warszawa – Nadarzyn