Twój instalator na wyciągnięcie ręki - zadwoń: +48 883 368 280

19 maj 2017

Wielu inwestorów w obawie przed wciąż rosnącymi cenami surowców opałowych poszukuje coraz nowocześniejszych technologii zapewniających stały spadek zapotrzebowania budynku na energię cieplną. Jednym z najlepszych rozwiązań na jakie można się zdecydować w obecnej chwili jest zaprojektowanie i budowa budynku w technologii pasywnej. 

Dom pasywny to taki, którego konstrukcja i ocieplenia zapewniają praktycznie zerowe straty cieplne. Ponieważ technologia ta wymaga zastosowania wyselekcjonowanych materiałów izolacyjnych i nakłada na inwestora dość surową dyscyplinę w podejmowaniu większości decyzji związanych z wykonaniem stanu surowego i wykończeniem budynku. 

Warto jednak zainwestować odrobinę cierpliwości w ideę domu pasywnego, ponieważ użytkowanie takiego budynku jest w większości sytuacji kilkakrotnie tańsze niż w przypadku obiektu o standardowej technologii. Dom pasywny o przybliżonej powierzchni użytkowej ok. 140 - 160 m2 w swoim zapotrzebowaniu na ogrzewanie nie może przekraczać wartości ok. 14 - 16 kWh/m2. Dla porównania, dom energooszczędny nie projektowany w technologii pasywnej będzie posiadał zapotrzebowanie na energię grzewczą ok. 40 - 45 kWh/m2, a więc od dwóch, do trzech razy więcej.

Niezwykle istotnym czynnikiem dla zachowania standardów technologii pasywnej każdego budynku jest zastosowanie odpowiedniej instalacji grzewczej i wentylacji

Oszczędne ogrzewanie domu pasywnego wymaga zastosowania możliwie najniższych temperatur w układzie grzewczym. Rozwiązaniem dedykowanym dla tego typu układów są systemy górnego źródła ciepła oparte o ogrzewanie podłogowe i ścienne oraz (ewentualnie) klimakonwektory. Węzły grzewcze natomiast powinny zostać zaprojektowane w oparciu o niskotemperaturowe urządzenia grzewcze. Najlepiej sprawdzają się w tym przypadku różnego rodzaju pompy ciepła. Ewentualną alternatywą dla nich mogą być gazowe kotły kondensacyjne

Rozważając, jaki system wentylacyjny zastosować, przede wszystkim powinniśmy uwzględnić system z odzyskiem ciepła, czyli rekuperację. Pozwoli on nie tylko na odzysk ok. (w zależności od producenta) 60 - 95 % ciepła powietrza odprowadzanego z budynku, ale również dzięki zastosowaniu odpowiednich filtrów lub wymienników gruntowych pozwoli na oczyszczanie powietrza w naszym domu z wszelkiego rodzaju alergenów, odpowiednie jego nawilżenie lub (w razie potrzeby) nawet schłodzenie.

Technologia domów pasywnych z pewnością nie należy do najtańszych. Jednak w porównaniu z tradycyjnym budownictwem niesie za sobą wiele możliwości oszczędzania, które wcześniej były poza zasięgiem właścicieli domów konwencjonalnych. Jeśli umiejętnie rozłożymy wydatki związane z budową oraz zakupem działki, to w stosunkowo krótkim czasie możemy zniwelować różnice w inwestycji i cieszyć się zarówno z najnowszych zdobyczy technologii przyjaznych środowisku, jak i niskich kosztów eksploatacji naszego budynku.

Jeśli rozważacie Państwo budowę domu pasywnego, serdecznie zapraszamy do kontaktu już na etapie projektu na adres mailowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub pod numerem telefonu: (+ 48) 604 697 753.

Powrót

Oszczędne ogrzewanie Warszawa – Nadarzyn