Bogata oferta kotłów gazowych (znanych powszechnie jako piece gazowe do c.o.) pozwala na wybranie optymalnego rozwiązania dla każdego mieszkania lub domu. System grzewczy oparty o kocioł gazowy będzie z całą pewnością systemem bezobsługowym.
Gazowe kotły konwencjonalne to kotły, w których temperatura wyrzucanych do otoczenia spalin osiąga temperaturę od 100 do nawet 130 st C w wyniku czego znaczne ilości ciepła uciekają przez komin. Kotły te posiadają:
- otwartą komorę spalania czyli pobierają powietrze z pomieszczenia, w którym są zainstalowane -w tym przypadku bardzo ważne jest zapewnienie im stałego dopływu powietrza (np. poprzez kratkę wentylacyjną – wentylacja nawiewna), w przeciwnym wypadku (gdy nie będzie odpowiedniej ilości powietrza) gaz nie będzie spalał się w sposób całkowity
- zamkniętą komorę spalania czyli pobierają powietrze bezpośrednio z zewnątrz budynku.
W przypadku kotłów konwencjonalnych na gaz płynny, bez względu na rodzaj komory spalania niezbędna wentylacja nawiewna.
Kotły gazowe mogą być:
- jednofunkcyjne – ogrzewają wodę w układzie centralnego ogrzewania oraz poprzez przełączenie zaworu trójdrogowego ciepłą wodę użytkową (w wyniku przepływu przez wężownicę zasobnika wody użytkowej) – w tym wypadku wydajność układu ciepłej wody użytkowej zależy od pojemności podgrzewacza
- dwufunkcyjne – w których ciepła woda użytkowa ogrzewana jest w sposób przepływowy czyli w momencie rozpoczęcia jej poboru (odkręcenia kranu)
Zalety kotłów gazowych:
- łatwe podłączenie
- płynna regulacja temperatury
- możliwość montażu w dowolnie wybranym miejscu
- niska emisja zanieczyszczeń
- bezobsługowa praca