Inteligentny system sterowania ogrzewaniem zapewnia możliwość regulacji temperatury w pojedynczych pomieszczeniach naszego domu. System steruje zarówno ogrzewaniem płaszczyznowym jak i grzejnikowym (klimakonwektortowym). Może być dostosowany do pracy w trybie grzania i chłodzenia. Całością systemu można z powodzeniem sterować za pomocą aplikacji korzystając ze smartfonu lub tabletu.
Warto dodać, że system nadaje się zarówno do nowych jak i modernizowanych budynków.
System samodzielnie ustala temperaturę zasilania, która jest potrzebna do uzyskania temperatur pomieszczeń ustawionych przez aplikację. Bardzo ważną cechą sytemu jest możliwość obniżenia temperatury w momencie stwierdzenia ogrzewania pomieszczenia innym źródłem np. kominkiem lub promieniami słonecznymi.
Systemy te są przygotowywane głównie z myślą o nowoczesnych źródłach ogrzewania jakimi są pompy ciepła. Dzięki inteligentnemu sterowaniu ciepło jest w nich wytwarzane w bardzo oszczędny sposób.
Całość systemu (nie licząc pompy ciepła, ogrzewania płaszczyznowego i grzejników) składa się z:
- czujników pokojowych odpowiadających za odczyt temperatury pomieszczenia: czujniki komunikują się z bramą sieciową drogą radiową. Przeznaczone są do sterowania ogrzewaniem płaszczyznowym.
- siłowników grzejnikowych z czujnikiem temperatury pomieszczenia: siłowniki komunikują się z bramą sieciową drogą radiową. Przeznaczone są do sterowania pojedynczymi grzejnikami.
- systemu sterowania ogrzewaniem płaszczyznowym: umieszczony w skrzynce rozdzielaczowej ogrzewania podłogowego drogą radiową odbiera sygnały od czujników pokojowych i przekazuje je do siłowników termoelektrycznych regulujących przepływ nośnika ciepła w poszczególnych pętlach grzewczych
- skrzynki kontrolnej: jednostki centralnej sterowania systemem. Skrzynkę podłącza się do sieci domowej przewodowo lub bezprzewodowo za pomocą adaptera WLAN.
- bramy sieciowej czyli centralnej jednostki radiowej instalacji: poprzez bramę połączone są ze skrzynką kontrolną wszystkie czujniki pokojowe i siłowniki grzejnikowe. Brama jest podłączana do sieci domowej przewodem lub bezprzewodowo.
- aplikacji do konfiguracji i obsługi systemu
Z uwagi na zasięg sygnału radiowego w systemie można zamontować wzmacniacz sygnału radiowego lub wszystkie połączenia radiowe zastąpić siecią okablowania (o ile zaplanowaliśmy układ przed wykonaniem w budynku prac tynkarskich).
Warto podkreślić, iż systemem tym możemy regulować także temperaturę wody użytkowej.