Już na etapie projektu powinniśmy zdecydować z jakiego rodzaju źródła ciepła będziemy korzystać oraz jakiego rodzaju ogrzewanie zastosujemy w naszym domu. Szukając odpowiedzi na te pytania będziemy kierowali się dwoma podstawowymi kryteriami - dostępności danego źródła ciepła i kosztów tak inwestycyjnych jak i eksploatacyjnych.
Innymi słowy będziemy musieli odpowiedzieć sobie na pytania:
- jaki rodzaj urządzenia grzewczego będziemy instalować (kocioł gazowy, pompa ciepła, kocioł na biomasę)
- jaki rodzaj ogrzewania zastosujemy w naszym domu (grzejnikowy, płaszczyznowy)
Znając odpowiedzi na te pytania będziemy musieli zastanowić się nad wyborem materiałów, z których zostanie wykonana nasza instalacja. Na rynku dostępnych jest ich cały szereg:
- rury plastikowe PE (polietylenowe), PP (polipropylenowe) łączone metodą zgrzewania
- rury miedziane łączone metodą lutowania bądź zacisku
- rury plastikowe PEX łączone metodą zacisku
- rury plastikowe PB (polibutylenowe) łączone metodą wcisku i skręcania
Po wyborze materiałów należy zastanowić się jakim sposobem będzie montowana instalacja:
- trójnikowym (tradycyjnym), w którym używamy szeregu kształtek – kolan, trójników, mijanek
- rozdzielaczowym (bez używania kolan i trójników) gdzie elastyczna rura prowadzona jest najkrótszym odcinkiem od rozdzielacza do punktu poboru ciepła
Odpowiednie zaprojektowanie, dobór materiałów i ich profesjonalny montaż będzie gwarancją bezawaryjnego działania systemu centralnego ogrzewania.
W celu zapewnienia najwyższej jakości naszych usług współpracujemy z wieloma firmami projektowymi oraz projektantami zatrudnianymi przez producentów poszczególnych urządzeń i materiałów, z których tworzymy instalacje centralnego ogrzewania.