Znaczenia oraz roli klimakonwektorów nie sposób przecenić. Mogą one zastępować grzejniki tak w nowych jak i modernizowanych budynkach. Są urządzeniami przeznaczonymi głównie do współpracy z pompami ciepła dzięki czemu:
- do ich zasilania potrzebny jest czynnik grzewczy o niższej temperaturze przez co automatycznie obniżone zostają koszty ogrzewania domu
- mogą być wykorzystywane do chłodzenia pomieszczeń
Można przyjąć, iż maksymalna temperatura zasilania klimakonwektorów wynosi 50-55 st C w trybie grzania, a minimalna około 7 st C w trybie chłodzenia.
Wewnątrz klimakonwektora znajduje się powierzchnia grzewcza, która oddaje ciepło lub chłód z tym większą intensywnością im mocniej pracuje wentylator powodujący równomierny nawiew powietrza. Następstwem tego jest łagodna cyrkulacja powietrza w pomieszczeniu zapewniająca odpowiedni komfort cieplny tak zimą jak i latem. Klimakonwektory filtrują również (dzięki wbudowanym łatwym do czyszczenia filtrom) przepływające przez nie powietrze.
Czynnikiem grzewczym (chłodniczym) krążącym w układzie klimakonwektorów jest woda. Z uwagi na fakt, iż powietrze w klimakonwektorach schładza się poprzez skraplanie wilgoci (tryb chłodzenia) urządzenia te są zaopatrzone w tace do zbierania i odprowadzania skroplin. Z tego też powodu należy również pamiętać o odpowiedniej izolacji cieplnej przewodów doprowadzających czynnik grzewczy.
Można przyjąć, iż powierzchnia klimakonwektora jest około czterokrotnie mniejsza od powierzchni standardowego grzejnika dwupłytowego tej samej mocy, przez co zajmuje on znacznie mniej miejsca.
Podstawowymi zaletami klimakonwektorów są:
- połączenie funkcji grzania z funkcją chłodzenia (zastąpienie dwóch systemów jednym)
- wysoka wydajność grzewcza i chłodnicza (poprzez zastosowanie wymuszonego obiegu powietrza)
- filtracja powietrza
- niższa temperatura czynnika grzewczego
- utrzymywanie wysokiego komfortu cieplnego latem i zimą